Nagłówek - PMK 1

Technologia, sport i chęć pomocy potrafią się łączyć!

Choć pierwszy etap wielkiej akcji powoli dobiega końca, to wciąż wiele można zdziałać. Tak naprawdę jest to dopiero początek aktywnych wakacji, które mogą obfitować w pozytywy dla każdego z nas, ale także tych, którzy na co dzień potrzebują jedynie zwykłego uśmiechu i świadomości, że ktoś chce im pomóc. Od 19 czerwca trwa kolejna, czwarta już edycja Pomocy Mierzonej Kilometrami, czyli największej w Polsce akcji społecznej, której inicjatorem i organizatorem jest popularna firma T-Mobile.

Dlaczego w ogóle o tym piszę? Powód jest jeden i w dodatku banalny – biorąc udział w kampanii możemy zrobić coś dobrego dla siebie i potrzebujących. A jestem przekonany, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieje możliwość pomagania przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i naprawdę niedużych zapasów motywacji do ruszenia się z domu.

Zacznijmy od początku, czyli o co w ogóle chodzi? Akcja, która wystartowała po raz pierwszy w 2013 roku, to nic innego jak połączenie zachęty do uprawiania sportu i możliwości świadczenia pomocy niepełnosprawnym ruchowo dzieciom. A żeby dołączyć nie trzeba wiele. Wystarczy chwycić za swój smartfon, ściągnąć darmową aplikację Endomondo, która jest dostępna na wszystkich popularniejszych systemach operacyjnych na telefony, a następnie zalogować się w niej, zapisać do rywalizacji „Pomoc Mierzona Kilometrami” i… wyjść na zewnątrz!

Bieganie
Sport = zdrowie dla Ciebie + pomoc potrzebującym.

Liczy się każda aktywność ruchowa. Dosłownie! Nie jesteś typem sportowca? Nic nie szkodzi, bo zawsze możesz ustawić trening chodzenia i naliczać dystans podczas zwyczajnego spaceru w niedzielne popołudnie. A jeśli masz ochotę na więcej, to aplikacja oferuje pełną gammę dyscyplin do wyboru! Od biegania po jazdę na rowerze, grę w piłkę nożną, tenisa, koszykówkę, a nawet pływanie i nordic walking. Najważniejsze jest to, że organizatorzy niczym nas nie ograniczają. Przemóc musimy jedynie swoje lenistwo, aby wstać i zrobić coś dobrego!

A kto na tym zyska? Oprócz nas i naszej sylwetki, oczywiście. Pomoc Mierzona Kilometrami została zainaugurowana z myślą o dzieciach w całej Polsce, które nie mają tyle szczęścia, aby móc uprawiać sport w taki sposób, jaki my możemy. Są nimi podopieczni Fundacji TVN Nie jesteś sam, którzy na co dzień pozostają na swoich wózkach inwalidzkich ze względu na niepełnosprawność ruchową. Ale w jaki sposób przebyte przez nas dystanse mają im pomóc w praktyce?

T-Mobile wraz z partnerami akcji (Endomondo, RMF Sp. z o.o., TVN, Grupa Onet i Sony Mobile) przekażą pieniądze wspomnianej wyżej fundacji w takiej wysokości, o jaką my, czyli użytkownicy aplikacji, zawalczymy przez wszystkie etapy akcji. I nie są to nieznaczące kwoty, ponieważ rywalizacja toczy się o setki tysięcy złotych!

Granie w piłkę
Idziesz pokopać piłkę ze znajomymi? Włącz przy okazji Endomondo i pomagaj!

Najlepiej działanie i aktualny stan kampanii pokazuje nam oficjalna strona Pomocy Mierzonej Kilometrami, gdzie na bieżąco możemy sprawdzać w jakim stopniu osiągnęliśmy postawiony przez organizatorów cel oraz jakie pieniądze są w grze podczas konkretnego etapu. W momencie, gdy publikuję ten post (tj. 29 czerwca, godzina 14:00), trwa pierwsza część akcji, w której walczymy o 50 tysięcy złotych na rzecz Fundacji TVN Nie jesteś sam, a wspólnie wykręciliśmy wynik nieco ponad 14 milionów i 200 tysięcy pokonanych kilometrów. Ale nie ma jeszcze co świętować, bo do zrealizowania celu pozostał nam jeszcze jeden milion! Jednak sugerując się tempem, z jakim rosną statystyki, możemy być spokojni o pomyślne zakończenie pierwszego etapu.

A skoro o etapach mowa – przydałoby się wyjaśnić o co z nimi chodzi. Akcja podzielona jest na osiem części, podczas których obowiązywać mają różne cele, a więc liczby kilometrów do wykonania przez użytkowników Endomondo, a także kwoty pieniężne, które zostaną podarowane potrzebującym, jeśli uda nam się określony cel osiągnąć. Nic skomplikowanego, ale na pewno warto wiedzieć, kiedy kończy się jedna część kampanii, a zaczyna kolejna! Oto rozkład jazdy:

 1. etap – 19 czerwca – 2 lipca
 2. etap – 3 lipca – 16 lipca
 3. etap – 17 lipca – 30 lipca
 4. etap – 31 lipca – 13 sierpnia
 5. etap – 14 sierpnia – 27 sierpnia
 6. etap – 28 sierpnia – 10 września
 7. etap – 11 września (tylko jedna doba, od 00:00 do 23:59!)
 8. etap – 12 września – 25 września

Jak widać – mamy porządną motywację do aktywnego spędzenia całych wakacji! Warto również wspomnieć, że w ramach Pomocy Mierzonej Kilometrami odbywa się kilka większych wydarzeń w najbardziej letniej części Polski, a więc przede wszystkim nad morzem. Aż 9 wspierających eventów będzie miało miejsce między innymi w Świnoujściu, Kołobrzegu, Mielnie i Ustce, a wielki finał akcji zorganizowany zostanie w stolicy. Jednak po więcej szczegółowych informacji zapraszam na stronę PMK (linki nieco niżej na końcu posta).

Jazda na rowerze
Jest coś lepszego niż wieczorna przejażdżka rowerem ze świadomością, że nie tylko Ty na tym zyskasz?

To chyba już wszystko z najważniejszych informacji, których pominąć absolutnie nie można! Jeśli chodzi o mnie, to muszę wspomnieć, że uczestniczę w Pomocy Mierzonej Kilometrami już od samego początku tegorocznej edycji. Do tej pory rejestrowałem dystanse, które udawało mi się pokonywać podczas spacerów po Toruniu, ale dzisiaj wieczorem wracam na wakacje do swojego rodzinnego miasta, gdzie w garażu czeka mój rower, aby wziąć go po raz kolejny na przejażdżki po okolicznych ścieżkach. Dzięki temu na pewno uda mi się podwyższyć swój wynik w aplikacji i tym samym znacznie przyczynić się do zrealizowania celu!

Serdecznie zachęcam Was do czynnego udziału w tej wielkiej akcji. Możecie zrobić coś dobrego dla siebie i innych, a to naprawdę warto! Dlatego dołączajcie, a potem dzielcie się w komentarzach swoimi wynikami :)

Autor

Sebastian Biesek

Cześć, jestem Sebastian! W najbliższe lato skończę 24 lata i jestem studentem dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Jako, że wypada robić coś w dobrym kierunku - prowadzę bloga Tekstualnie. Tak kameralnie, na spokojnie, o popkulturze - po swojemu :)

3 myśli na temat “Technologia, sport i chęć pomocy potrafią się łączyć!”

 1. około 100 km w 1. etapie ;d gór nie przeniosę ale każdy kilometr się liczy. Mam nadzieję na więcej w kolejnym etapie !

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s