Nagłówek - Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka daje o sobie znać po raz szesnasty!

Jest kilka pewnych znaków, które w swoim czasie zaczynają mówić nam, że ten najbardziej magiczny czas w roku zbliża się wielkimi krokami. O tym, że chodzi oczywiście o Świętą Bożego Narodzenia, nie muszę nikogo dobitnie przekonywać, ale na zdecydowanie więcej uwagi zasługuje pierwsza część tego stwierdzenia. Co jest dla Was wyznacznikiem rozpoczynającej się przedświątecznej gorączki? Specjalna reklama Coca-Coli wyemitowana po raz pierwszy w roku w telewizji? Usłyszenie w radiu kultowego „All I Want For Christmas Is You” w wykonaniu Mariah Carey? A może rozwieszane w centrach handlowych i na wystawach sklepowych różnego rodzaju dekoracje, jak płatki śniegu, bombki, skarpety lub choinki?

Szlachetna Paczka - Logo

Wszystko to na swój sposób wytwarza tę jedyną w swoim rodzaju otoczkę najważniejszych świąt w roku. Co z tego, że już na początku listopada. Można to lubić lub nie, ale w takich czasach żyjemy. Boże Narodzenie to przede wszystkim komercja, ale znajdą się też pozytywne aspekty, które przywracają wiarę w autentyczność i wyjątkowość tych świąt. Jednym z nich jest Szlachetna Paczka, czyli ogólnopolska akcja charytatywna, która z roku na rok zyskuje w siłę i pokazuje, że dobroczynność i bezinteresowność wobec drugiego człowieka wcale nie są zjawiskami zanikającymi. Dla mnie jest to również jedna z niewielu prawdziwych oznak przedświątecznej atmosfery. W duchu słów „lepiej jest dawać niż brać”.

Trudno jest nie wiedzieć, czym właściwie jest Szlachetna Paczka. W tym roku organizowana jest już po raz szesnasty i za każdym razem jest o niej głośniej. Choć przede wszystkim akcja promowana jest drogą internetową, bo właśnie tam znajdziemy najwięcej informacji o każdej edycji, wydarzeniach z nią związanych lub ciekawe zawartości, które mają na celu zmotywować nas do pomocy, to na tym zdecydowanie się nie kończy. W telewizji coraz częściej natknąć się można na materiały informacyjne o trwających odsłonach akcji, a w radiu i prasie także nie brakuje sponsorów, którzy z dumą wspierają Szlachetną Paczkę. Obecnie stała się naprawdę czymś wielkim, czego częścią chce zostać niemal cała Polska.

Szlachetna Paczka - Akcja
O projekcie jest coraz głośniej we wszystkich rodzajach mediów, co oczywiście cieszy.
Źródło: szlachetnapaczka.pl

Wszystko zaczęło się od Stowarzyszenia WIOSNA, które w prosty, ale piękny sposób określiło swoją główną misję działań – „Pomagamy ludziom, by skutecznie pomagali sobie nawzajem”. Szlachetna Paczka jest jej największym projektem, którego zadaniem jest zachęcanie oraz inspirowanie drugiego człowieka do tego, aby nie był obojętny i bierny wobec życia osób w jego otoczeniu. I nie chodzi tutaj wyłącznie o najbliższą rodzinę lub znajomych. Mamy również otworzyć oczy na tych, których nie mieliśmy przyjemności poznać, bo są to ludzie na pozór przeciętni, wtapiający się w tłum społeczeństwa. Zmiana podejścia ma być pomocna obustronnie. Możemy wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego, nieznanego nam człowieka, dzięki czemu być możne natchniemy go do osobistej zmiany i swojego dotychczasowego otoczenia. A tym samym my, bezinteresowne istoty chcące podzielić się nadzieją i szczęściem, staniemy się równie bezinteresownymi bohaterami. A teraz przyznajcie – kto z Was nigdy nie marzył o tym, aby być prawdziwym superbohaterem?

Zacznijmy od tego, komu możemy okazać pomoc dzięki Szlachetnej Paczce. Akcja skupia się przede wszystkim na tych, którzy naprawdę potrzebują wsparcia. Nie są uwzględniani ci, którzy nie robią nic, aby ich życie stało się lepsze. Tutaj szczerze mamy do czynienia z rodzinami, małżeństwami lub innymi związanymi ze sobą ludźmi, którzy robią wszystko, aby poprawić swoją sytuację, ale z wielu niezależnych przyczyn mają stale pod górkę. Braki finansowe, żywnościowe lub materialne są w tych przypadkach codziennością, którą możemy pomóc zmienić. Dzięki akcji charytatywnej mamy szansę dodać otuchy i nadziei tym, którym nie jest łatwo, ale wiedzą, że muszą iść dalej, bo bez tego nie ma szans na lepsze życie. Potrzebny jest tylko impuls do działania. Nasza pomocna dłoń.

Szlachetna Paczka - Pomoc
Wspomóc można dosłownie drobiazgami. Jednak każdy z nich wywołać może duży uśmiech.
Źródło: szlachetnapaczka.pl

Przed każdą edycją Szlachetnej Paczki ma miejsce staranne wybieranie osób, którym będzie można okazać pomoc. I bynajmniej nie jest tak, że jednym przypadkiem się gardzi, a drugi subiektywnie uważa za zasługujący za wsparcie. Organizatorzy szukają po prostu tych, którym naprawdę przyda się bezinteresowna opoka. Brane pod uwagę są przyczyny trudnych sytuacji w rodzinach, średnie dochody na osobę, ale także nie mniej postawa, którą wykazują poszkodowani. Jakakolwiek pomoc nie ma żadnego większego sensu, o ile potrzebujący nie zdają sobie sprawy z tego, że jedynym prawdziwym wyjściem jest chęć zmiany przeprowadzana na własną rękę. Wsparcie jest potrzebne, owszem. Zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Ale nigdy nie wystarczy na to, aby diametralnie zmienić czyjeś życie. Potrzebna jest do tego inicjatywa samej osoby zainteresowanej.

Choroba lub niepełnosprawność dziecka bądź innego członka rodziny, wielodzietność, starość i samotność, nieszczęście oraz samodzielność sprawowania funkcji rodzica to tylko kilka ze szczególnie wymienionych aspektów, które mają duże znaczenie podczas wybierania potrzebujących do Szlachetnej Paczki. W tym roku ogłoszenie rodzin wchodzących w skład akcji miało miejsce w minioną sobotę 19 listopada. Wtedy również oficjalnie rozpoczęła się XVI edycja projektu, który znany jest już na całą Polskę. Liczni wolontariusze przystąpili wówczas do wybierania rodzin i innych osób, którym zamierzają przygotować specjalnie niespodzianki w swoich paczkach. Niektóre z nich trafiły już nawet do wyznaczonych miejsc, z których będą w swoim czasie przekazywane do adresatów. Wśród jednych z pierwszych znajdują się piłkarze reprezentacji Polski, którzy w tym roku także przystąpili do pomocy. Jak wiele innych znanych osób!

Jednak w żadnym wypadku nie trzeba być kimś popularnym i liczącym się w show-biznesie, aby móc zrobić coś wielkiego dla innych. Wystarczy chcieć. Form pomocy jest naprawdę wiele. Najbardziej znaną i najczęściej wybieraną jest oczywiście przygotowywanie podarunku, w którym znaleźć się może wiele różnego rodzaju przedmiotów, począwszy od ubrań pierwszej potrzeby aż do suchej lub trwałej żywności, na którą potrzeba jest zawsze. Aby wiedzieć, co mniej więcej powinno znaleźć się w naszej paczce, najlepiej jest udać się na oficjalną stronę akcji i tam poszukać wszelkich potrzebnych informacji na temat odbiorców zapakowanego przez nas kartonu. Potrzebujących jest mnóstwo, a szczegółów, o których warto wiedzieć – jeszcze więcej. Dlatego, aby zrobić komuś wymarzoną niespodziankę, która postawi tę osobę na nogi i wesprze w zmienianiu własnego siebie, warto jest poświęcić trochę czasu na głębszą lekturę o poszkodowanych rodzinach, ich codziennym życiu, priorytetach, ale także bardziej technicznych i organizacyjnych sprawach, jak miejsce dostarczenia paczki lub inne wymogi dotyczące jej.

Jeśli nie odpowiada Ci taka forma pomocy, zawsze jest wiele więcej sposobów na tworzenie lepszego świata. Osoby gotowe podjąć się bardziej wymagającej, ale i dającej więcej satysfakcji inicjatywy, mogą zostać członkami Akademii Przyszłości i wziąć pod swoje skrzydła jedno z wielu dzieci, którym przyda się wsparcie „anioła stróża”. Lata młodości nie są proste i najlepiej wiemy o tym z własnych doświadczeń, dlatego warto jest rozważyć wstąpienie w szeregi Akademii, gdzie przez rok możesz pomagać młodocianym w naprawdę zwykłych, codziennych trudnościach, z którymi łatwiej przyjdzie im się zmierzyć, jeśli będą mieć przy sobie wolontariusza takiego jak Ty!

Szlachetna Paczka - Rodzina
Wielodzietne rodziny, osoby niepełnosprawne lub samotne. To między innymi im można podać pomocną dłoń.
Źródło: szlachetnapaczka.pl

Istnieją też prostsze metody. Zawsze można przelać nieco pieniędzy na konto bankowe Szlachetnej Paczki, począwszy już od 20 złotych i tym samym wesprzeć całą inicjatywę oraz uczestniczących w niej podopiecznych. Dla osób bardziej zamożnych i obracających się w świecie biznesu przygotowano także możliwość zostania Inwestorem Społecznym, co wiąże się z wyborem jednej z około 900 lokacji w Polsce, zainwestowaniem w nią paru tysięcy złotych i angażowaniu się w ich działanie. A jeśli wciąż mowa o przelewach finansowych, istnieje także opcja dołączenia do Klubu Filantropa, który bezpośrednio przyczynia się do pomagania najbardziej potrzebującym. Oprócz tego warto także rozważyć zakup dzieła sztuki spośród licznych aukcji licytacyjnych trwających od 20 listopada do 18 grudnia w ramach Sztuka Teraz. A jeśli wolicie zaopatrzyć się w jakieś ubrania, to koniecznie zwróćcie uwagę na limitowane kolekcje odzieży i biżuterii, z których połowa pieniędzy przeznaczona zostanie na potrzebujące rodziny. Sprzedaż prowadzona będzie od pierwszego do ostatniego dnia grudnia. Możliwości jest wiele!

Tegoroczna Szlachetna Paczka dopiero co wystartowała i zdecydowanie nie jest za późno, aby stać się jej częścią. Można działać samemu lub ze znajomymi. Im nas więcej, tym lepiej, ale pamiętaj, że każda dołożona cegiełka liczy się tak samo. Akcja po raz szesnasty ruszyła dokładnie trzy dni temu, w sobotę 19 listopada. Zainaugurowano ją marszami wolontariuszy we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce. Wszystkie wystartowały najpóźniej w samo południe i zachęcały przechodniów do zainteresowania się tematem Szlachetnej Paczki. Czasu na to jest wystarczająco, bo wielki finał projektu zaplanowany jest na weekend 10-11 grudnia. Daje to nam trzy pełne tygodnie na zdecydowanie się, aby pomóc prawdziwej biedzie i natchnąć ją do zmiany.

Szlachetna Paczka - Marsz
Wolontariusze Szlachetnej Paczki przeszli ulicami aż 16 polskich miast!
Źródło: szlachetnapaczka.pl

Osobiście biorę udział w Szlachetnej Paczce już od paru lat. Nie jestem w nią zaangażowany jakoś bardzo szczególnie, ale co roku staram się wesprzeć inicjatywę jak tylko mogę. Zazwyczaj wygląda to tak, że z liczną grupą osób przygotowujemy specjalne paczki, które trafiają do wcześniej wybranych przez nas rodzin. Warto zrobić to ze znajomymi, bo wtedy nie tylko wypełnia nas poczucie wykonania dobrego uczynku, ale także świetnej zabawy w wyjątkowym towarzystwie. Nie potrzeba wówczas wiele. Kilkanaście złotych dołożonych do ogólnej puli pieniędzy, zakupienie za nią jak najwięcej zasugerowanych przez organizatorów przedmiotów, zapakowanie w świąteczny papier i dostarczenie do wyznaczonego miejsca, z którego kartony wypełnione radością trafią do naszych adresatów. Jak tu w takich warunkach nie poczuć magii świąt?!

O Szlachetnej Paczce można by opowiadać jeszcze długo, bo wiele jest informacji przydatnych, ale i ciekawostkowych. Jednak jeśli zainteresował Was ten temat i chcecie dowiedzieć się o nim jeszcze więcej, to koniecznie zajrzyjcie na oficjalną stronę internetową akcji. Tam wszystko jest wyjaśnione jak należy i bez problemu znajdziecie każdą pomocną informację. Warto także dowiedzieć się, czy w Waszej okolicy organizuje się jakieś większe grono osób do stworzenia wyjątkowej paczki. Wtedy jeszcze łatwiej i przyjemniej będzie dołączyć do pomagania!

Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu. (Dzieje Apostolskie 20:35, BW)

Lepiej jest dawać niż brać, bo nie jest ważne, że się daje, tylko, że się o kimś pamięta. (Smerfy)

Autor

Sebastian Biesek

Cześć, jestem Sebastian! W najbliższe lato skończę 24 lata i jestem studentem dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Jako, że wypada robić coś w dobrym kierunku - prowadzę bloga Tekstualnie. Tak kameralnie, na spokojnie, o popkulturze - po swojemu :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s