Nagłówek - Aplikacje quizowe

Aplikacje quizowe warte i niewarte wypróbowania

Godzina 8 rano, rozpoczynają się lekcje w szkole lub wykłady na uczelni. W takich warunkach możliwe są trzy scenariusze. Pierwszy zakłada, że jesteśmy bardzo pilnymi uczniami lub studentami i naprawdę interesujemy się tematyką omawianą na zajęciach. To jednak zdarza się w zdecydowanej mniejszości, dlatego bardziej liczą się dwa kolejne warianty. Jest szansa, że wyspaliśmy się dzięki świetnemu pomysłowi położenia się do łóżka o godzinie 22, a nie 1 w nocy. Czasem i tak bywa, ale zazwyczaj, z czym pewnie możecie się zgodzić, wygląda to tak, że poranne zajęcia upływają wyjątkowo wolno, tematyka nie porywa i nie wiemy, co dokładnie zrobić, aby jakoś przetrwać do najbliższego dzwonka lub ostatniej minuty wykładu.

Aplikacje quizowe - Ludzie

Często w takich przypadkach sięgam po telefon. W szkole może być z tym różnie, bo nauczyciele są wyczuleni na wszelkie urządzenia odciągające uwagę, ale na studiach raczej nikt się do tego nie przyczepi. Może z drobnymi wyjątkami. Facebook sprawdzony, a na Instagramie wszystko polubione, więc… co teraz? Gry mobilne zawsze są dobrym rozwiązaniem, jednak wiele z nich wymaga zbyt dużej uwagi i (tym bardziej) skupienia się na sterowaniu. Czasem więcej niż jednego palca. Szybko to zauważyłem i jeszcze szybciej znalazłem rozwiązanie w postaci aplikacji quizowych. Tak, tych, w których po prostu odpowiadasz na pytania zbierając punkty lub odblokowując kolejne poziomy trudności. Najzwyczajniejsze quizy, które ostatnio stają się coraz popularniejsze ze względu na swą atrakcyjność i łatwość w obsłudze. Sprawdzają się między innymi w takich przypadkach, jak te przywołane na początku tekstu.

Przetestowałem ich co najmniej kilkanaście i dzięki temu jestem w stanie stwierdzić, które mogę z czystym sumieniem polecić, abyście i Wy nie musieli więcej się nudzić. Oczywiście tych kilka propozycji (i „antypropozycji”) to tylko moje subiektywne zdanie, dlatego może okazać się, że jakiś niepolecany quiz stanie się Waszym ulubionym. Jedno jest dla wszystkich wspólne – kręcą naprawdę świetne wyniki ściągnięć!

  • Polecam

Quizy - Wyquizuj ich!„Wyquizuj ich! – Quiz’em All”

Ocena Google Play: 4,5/5
Ocena App Store: Brak aplikacji
Instalacje: 50-100 tysięcy (And)

Na pierwszy ogień idzie aplikacja, która ze wszystkich tutaj zgromadzonych jest moją ulubioną. Odkryłem ją jakoś nieco ponad miesiąc temu, gdy na jednych z porannych zajęć chciałem skutecznie zabić czas. Wśród kategorii „Quizy” w sklepie Google Play natknąłem się na ten dość dziwaczny tytuł, który jednak po opisie i pierwszym zagraniu bardzo przypadł mi do gustu. Gra daje nam dwie możliwości – rozgrywkę anonimową lub za pośrednictwem utworzonego konta (można na przykład przypisać je do Facebooka). Polecam opcję drugą, jako że wtedy z biegiem czasu otrzymujemy ciekawe statystyki, możliwość gry ze znajomymi i inne tego typu urozmaicenia. Sam przebieg quizu jest wyjątkowo ciekawy i pomysłowy. Najpierw wybieramy jedną z pięciu dostępnych kategorii pytań, które zmieniają się co kilka sekund w zależności od szybkości zapełnienia się miejsc w każdej z nich. Tak, jest limit, który wynosi 100 osób. Dołączyć może każdy, kto aktualnie jest w grze. Bez względu na kraj. Gdy setka graczy dołączy do rozgrywki, zaczyna się seria 10 pytań związanych z wybraną kategorią. Są sformułowane krótko i prosto, a do wyboru mamy cztery warianty odpowiedzi. Zaznaczyć trzeba jedną w ciągu kilkunastu sekund. Po ich upływie poznajemy poprawne rozwiązanie oraz statystyki, jak głosowali inni. Jeśli odpowiemy prawidłowo – gratulacje! Jeśli nie – tracimy jedno z trzech żyć. Trzecia pomyłka sprawia, że odpadamy z gry. Ogólna zasada jest prosta – wygrywa ta osoba, która dotrze do 10 pytania i odpowie na nie najszybciej spośród tych, które również dotrwają do finału. Także moja rada jest taka – na 9 pierwszych pytań odpowiadajcie spokojnie. Na ostatnie – szybko i w miarę możliwości intuicyjnie 😉

Aplikacje quizowe - Wyquizuj ich!
W której kategorii dacie radę pokonać 99 innych graczy?
Źródło: play.google.com

Quiz wciąga, bo dysponuje wieloma ciekawymi kategoriami i zestawami pytań, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Mimo to, warto sprawdzić się w każdej dziedzinie! Będąc zalogowanym zdobywamy punkty, pniemy się w rankingu krajowym oraz światowym, a przede wszystkim – dobrze się bawimy. Polską wersję aplikacji ściągnięto już pomiędzy 50 a 100 tysiącami razy, ale należy do tego doliczyć graczy z innych krajów, którzy dołączają do tych samych rozgrywek, co my w polskim „Wyquizuj ich!”. Do odkrycia i sprawdzenia jest wiele, dlatego polecam!

Quizy - Quizwanie„Quizwanie”

Ocena Google Play: 4,3/5
Ocena App Store: 4,5/5
Instalacje: 1-5 milionów (And)

Każdy, kto od czasu do czasu lubi pograć w coś na swoim smartfonie lub tablecie, z pewnością słyszał lub nawet miał okazję spróbować „Quizwania”. Gra była niegdyś na szczycie popularności dwóch największych sklepów z aplikacjami mobilnymi. Teraz jej osiągi nieco spadły, ale nadal jest chętnie pobierana i testowana przez graczy na całym świecie. Nic dziwnego, bo jest naprawdę przyjemna, prosta i wciągająca. Podobnie jak w „Wyquizuj ich!” i prawdopodobnie wielu innych przypadkach, mamy tu możliwość rozgrywki bez i z utworzonym kontem (łącznie z Facebookiem, co umożliwi rzucanie wyzwań znajomym). Aby rozpocząć sprawdzenie swojej wiedzy, musimy wylosować sobie przeciwnika lub zaprosić konkretną osobę przez jej wyszukanie. Gdy zostaniemy sparowani, przychodzi kolej wyboru kategorii, a następnie odpowiadania na trzy pytania z nią związane. Poprawność typów poznajemy od razu, a potem czekamy na ruch rywala, który jest zobligowany do tych samych czynności, co my. Gra postępuje turowo, co oznacza, że raz my odpowiadamy, a raz czekamy na odpowiedzi drugiej osoby. Pytania dla wszystkich są takie same, a aktualne wyniki wyświetlane są graczom po każdej rundzie. A jest ich sześć, po których dowiadujemy się, kto zdołał odpowiedzieć prawidłowo na większą liczbę pytań i tym samym wygrać pojedynek. Czasem jednak rozgrywka kończy się bez zwycięzcy, dlatego po wszystkim mamy okazję wybrać opcję rewanżu, co po zgodzie drugiej strony oznacza rozpoczęcie gry od nowa.

Aplikacje quizowe - Quizwanie
Rzućcie rękawicę znajomemu lub losowemu rywalowi!
Źródło: play.google.com

Braku popularności „Quizwaniu” nie można zarzucać. Świadczą o tym takie liczby, jak ponad milion pobrań na urządzenia z Androidem. Gra jest również stale aktualizowana o nowe pule pytań. Jedyne, co może nieco odstraszać, to istniejąca wersja premium, która daje więcej możliwości, takich jak zmienianie swojego awatara, dogłębniejsze statystyki i nielimitowaną grę. Na darmowych graczy nałożono limit kilku rozgrywek trwających w tym samym czasie, a jak można się domyślić – nie zawsze rywale odpowiadają na pytania od razu, jako że nie ma takiego przymusu. Jednak wersja premium to nie majątek, jako że kosztuje zaledwie nieco ponad 8 zł, a jeśli wiecie, że będziecie z aplikacji korzystać regularnie, to na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Quizy - Zgadnij co to?„Zgadnij co to?” i „Zgadnij co to 2”

Ocena Google Play: 4,7/5 4,8/5
Ocena App Store: 4,5/5 5/5
Instalacje: 1-5 milionów (And) i 500-1000 tysięcy (And)

Oto mobilny fenomen, który chyba długo będzie czekał na poważną konkurencję. A już w szczególności w kategorii aplikacji quizowych, bowiem noty nie spadające poniżej 4,5 zarówno dla pierwszej, jak i drugiej części gry to wyniki, które śnią się wszystkim programistom i deweloperom. Co takiego wyjątkowego zaproponowało nam studio Simplicity Games, że ściągnięcia liczone są w co najmniej kilku milionach, a ocenę mniejszą niż 4 rzadko kto odważy się wystawić? Trudno odpowiedzieć, bo to nic innego, jak rebusy graficzne, które wszyscy dobrze znamy od lat. Zarówno w „jedynce”, jak i „dwójce” mamy do odgadnięcia kilka setek haseł, które zobrazowane są na różny sposób ilustracjami wyświetlanymi na ekranie. Czasem jest to jedna dziwnie wyglądająca grafika, czasem kilka. Pod nimi znajdują się poziome kreski odpowiadające liczbie wyrazów i liter wchodzących w skład hasła. Całkiem u dołu znajdziemy litery, spośród których musimy ułożyć wyrażenie. Typowe rebusy! Głowić się należy na wszelkie możliwe sposoby, bo tylko z początku jest łatwo, a dopiero z czasem mamy pod górkę. Obrazki są niezwykle pomysłowe, zabawne, a nawet wymagające, dlatego odgadnięcie wszystkich haseł w grze nie należy do prostych zadań. Za każde zaliczone wyrażenie otrzymujemy punkty, które sumują się w górnym rogu ekranu. Służą one do wykupywania liter-podpowiedzi, gdy sfrustrowani utkniemy przy jakiejś zagadce. Cała gra podzielona jest na kilka „światów”, w ramach których znajduje się po kilkadziesiąt rebusów. Zapewniam, że próba zaliczenia całości zajmie bardzo, bardzo dużo czasu!

Aplikacje quizowe - Zgadnij co to?
Ostrzegam, niektóre rebusy są naprawdę trudne i… pomysłowe!
Źródło: play.google.com

Ta polska aplikacja chyba jeszcze na długo będzie królować wśród quizów, jako że liczba ściągnięć stale rośnie, a nowe aktualizacje zapewniają możliwość powracania do niej co pewien czas. Już pierwsza wersja była niemałym sukcesem, jednak szał wokół drugiej przebił najśmielsze oczekiwania. Ciekawe, czy twórcy innych popularnych aplikacji, takich jak „96% Quiz” (o niej niżej) lub „Czółko” pójdą za ciosem i stworzą dalszą kontynuację. Jeżeli nie osiądą na laurach i utrzymają swój wysoki poziom, możemy otrzymać prawdziwie solidną quizową trylogię 😉

Quizy - 96% Quiz„96% Quiz”

Ocena Google Play: 4,5/5
Ocena App Store: 4/5
Instalacje: 1-5 milionów (And)

 Tak jak wspomniałem parę zdań wcześniej, fenomenalne „Zgadnij co to?” nie jest jedyną mocną pozycją zaserwowaną przez polskiego wydawcę aplikacji mobilnych. Widać, że gry quizowe leżą w ich fachu, jako że „96%” również od wielu miesięcy znajduje się na wysokich miejscach list najczęściej pobieranych programów na przenośne urządzenia. Jednak tym razem nie mamy do czynienia z rebusami lub typowymi pytaniami z kilkoma wariantami odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Aplikacja ta bardziej przypomina formułę wieloletniego teleturnieju „Familiada”, bowiem rozwiązania są wyznaczone przez wybranych ankietowanych. Naszym zadaniem jest odgadnąć, jakich odpowiedzi mogli oni udzielić. I choć w niektórych przypadkach jest to banalnie proste, bo większy odsetek osób wytypuje podobnie, to schody pojawiają się w momencie, gdy gra wymaga od nas mniej popularnych rozwiązań. Zarys rozgrywki jest dość prosty. Mamy do dyspozycji kilka zbiorów, z których każdy posiada cztery pytania różnego rodzaju. Błahe i te mniej. My musimy samodzielnie wypisać konkretną liczbę odpowiedzi, które zgadzają się z zadanym pytaniem. Gdy aplikacja spyta nas „Czym można ugasić pragnienie?” i zdradzi, że ankietowali podali 5 różnych odpowiedzi, musimy na własną rękę je wymienić. Nie ma określonej puli liter, z których należy wybrać wyrazy. Po prostu domyślimy się albo nie. Jeśli to drugie – zawsze są podpowiedzi, które kosztują nas punkty zebrane w czasie gry. Aby zaliczyć poziom, musimy do każdego pytania podać tyle odpowiedzi, aby razem utworzyły 96% wszystkich rozwiązań podanych przez ankietowanych.

Aplikacje quizowe - 96% Quiz
W „96% Quiz” trzeba myśleć tak, jak ankietowani.
Źródło: play.google.com

Jak już przystało na aplikację od polskiego studia Simplicity Games, „96% Quiz” również jest szaleńczo pobierane i na chwilę obecną Google Play wskazuje na od 1 do 5 milionów ściągnięć. Jeśli chodzi o mnie, to zbyt dobrego wyniku nie osiągnąłem. Udało się zaliczyć kilkanaście „światów” z pytaniami, jednak do ukończenia gry wciąż pozostało sporo. Gra jest momentami wciągająca, przez co może zająć nas na naprawdę długi czas. Szczególnie spodobały mi się sekwencje z obrazkami, podczas których nie odpowiada się na pytania lecz wypisuje elementy, które widać na zdjęciu (oczywiście zgodnie z tym, co ankietowani mogli wymienić). Warto spróbować!

  • Nie polecam

Quizy - Milionerzy„Milionerzy” różnego rodzaju

„Milionerzy” od Red Block Studio
„Milionerzy 2017” od jmobile.pl
„Milionerzy Quiz” od Yeronimo Apps

Wiem, że o aplikacjach opartych na znanym teleturnieju z pewnej stacji telewizyjnej pisałem w jednym z wpisów podsumowujących miesiące tego roku. Powołałem się tam na nie, jako że wraz z powrotem „Milionerów” na antenę, popularność aplikacji o podobnych zasadach skoczyła niewiarygodnie. Ludziom przypomniała się formuła zabawy i prawdopodobnie podczas oglądania programu w telewizji krąży im po głowie myśl „Co by było, gdybym to ja tam się znalazł/a?”. Wtedy sięgają po smartfony i pobierają jedną z WIELU gier quizowych opatrzonym tytułem teleturnieju. I co jest w tym wszystkim najciekawsze? Żadna nie jest oficjalną aplikacją należącą do producentów telewizyjnego show. Już nie raz zastanawiałem się, dlaczego twórcy „Milionerów” nie postanowili samodzielnie wydać gry mobilnej, która (jak widać) z pewnością cieszyłaby się ogromnym sukcesem. Rozumiem, że nie próbowano tego kilka lat temu, gdy program był regularnie nadawany, jako że wtedy urządzenia przenośne nie miały aż tak wielkiej popularności, jak teraz. Ale gdy w 2017 roku wznowiono emisję show, wydawcy pominęli tak obiecującą i mającą spory potencjał inwestycję. Tymczasem na Google Play i App Store pojawiało się (i nadal pojawia) wiele gier, które tylko podają się za prawdziwych „Milionerów”. Mają identyczne zasady, podobne szaty graficzne i inne elementy znane nam z teleturnieju. A jest ich kilkanaście, jak nie dziesiątki. Sprawia to, że rynek gier mobilnych zostaje porządnie zaśmiecony niepotrzebnymi programami, bez których na pewno by można by się obejść. Wystarczyłaby jedna lub dwie takie aplikacje, aby zadowolić odbiorców. Widać jednak, że branża mobilna rośnie w siłę, a wydać grę na smartfony nie jest już teraz tak trudno. „Kto wie, może przyniesie spore dochody?” – myślą amatorscy programiści.

Aplikacje quizowe - Milionerzy
Dlaczego producenci telewizyjnych „Milionerów” nie wykorzystali potencjału aplikacji?
Źródło: play.google.com

Jak działają aplikacje „Milionerzy” z pewnością domyślacie się. Mamy 12 pytań (lub 15, jeśli to niezaktualizowana wersja), z których każdemu przypisano kwotę pieniężną od 500 do miliona złotych. Aby zgarnąć główną nagrodę, trzeba odpowiedzieć poprawnie na wszystkie. Pomóc w tym mają trzy koła ratunkowe – podpowiedź od publiczności, wyrzucenie dwóch błędnych odpowiedzi z czterech dostępnych oraz telefon do przyjaciela, który też nie zawsze wszystko wie. Proste? Wręcz banalne, a jednak popularne. I nic do tego nie mam, ale szkoda, że jakością wykonania żadna z tych aplikacji nie grzeszy…

Quizy - Logo Quiz„Logo Quiz” różnego rodzaju

„Quiz: Logo gra” od Lemmings at work
„Logo Game: Guess Brand Quiz” od Logos Box
„Logo Quiz” od bubble quiz game

Sytuacja wręcz bliźniaczo podobna do „Milionerów”. Założenie aplikacji, które opierają się na podawaniu nazw największych światowych firm, korporacji i marek jedynie poprzez oglądanie ich ikon, wcale nie jest złe, bo sprawdza naszą znajomość kultury popularnej i nie tylko. Można mieć jednak co najmniej kilka zastrzeżeń, z których najważniejsze pada w kierunku jakości i staranności ich wykonania. Nie ma chyba żadnej aplikacji quizowej w tematyce zgadywania logo, która wyglądała i działałaby co najmniej dobrze. Chociaż tyle. Może z wyjątkiem „Co to za logo?” od polskiego Simplicity Games, którego dwie gry podałem już wcześniej. Widać, że studio przywiązuje uwagę do wizualnych i praktycznych aspektów swoich produktów, jednak zdecydowanie brakuje tego innych wydawcom, którzy udostępniają gry jak z automatu bez odpowiedniego przykładania się do ich realizacji. Większość „Logo Quiz” jest brzydkie, niedopracowane i słabo działające. To odstraszy każdego, nawet najbardziej przeciętnego użytkownika Androida lub iOS-a. Dwojako można potraktować także niedostosowanie treści tych aplikacji do danej lokalizacji. Prawdopodobnie jeśli ściągnięcie pierwszą z brzegu, to szybko przekonacie się, że o danym logo, marce lub firmie słyszycie pierwszy raz w życiu. Jest to złe pod tym względem, że bez podpowiedzi z internetu utkniemy i nie ruszymy dalej. Z drugiej strony – zawsze to czegoś nas nauczy, prawda? Może w przyszłości zapamiętamy ten mało popularny w Polsce znak.

Aplikacje quizowe - Logo Quiz
O tym, jak dobrze znacie logo światowych marek, przekonacie się w setkach tego typu aplikacji…
Źródło: play.google.com

Pozostaje też oczywiście kwestia liczebności tych aplikacji. Jest ich zdecydowanie za dużo, jeszcze więcej niż „Milionerów”. A kto potrzebuje aż tylu różnych rodzajów gier, w których jedynie patrzymy na logo całe bądź we fragmentach i domyślamy się, jaką firmę ono reprezentuje. Trochę myślenia i czasu na pewno to kosztuje, a o to w quizach głównie chodzi, ale czy na pewno kilkadziesiąt, jak nie kilkaset wręcz identycznych tytułów jest nam teraz potrzebnych?

Quizy - Zgadnij Youtubera„Zgadnij Youtubera”

Ocena Google Play: 4,0/5
Ocena App Store: Brak aplikacji
Instalacje: 100-500 tysięcy (And)

Wisienkę na torcie pozostawiłem na sam koniec. Oglądam materiały zamieszczane na YouTube zdecydowanie częściej niż telewizję. Można powiedzieć, że portal należący do Google’a w większej mierze zastąpił mi starsze elektroniczne medium. Środowisko internetowych twórców wideo nie jest mi obce i wiem, jak bardzo ktoś jest popularny, co takiego nagrywa i czy warto go śledzić. Oczywiście z własnego punktu widzenia. To, że YouTube rośnie w siłę widać od co najmniej paru lat. Doszło nawet do tego, że na półkach prasowych regularnie ukazuje się gazeta poświęcona internetowym „gwiazdom”, co już samo w sobie jest wyjątkowo bezsensowym pomysłem, choć prawdopodobnie sprzedającym się bardzo dobrze. Teraz jednak macie szanse nie tylko oglądać swoich ulubieńców, czytać o nich w druku, ale także przekonać się, jak dobrze ich znacie! Oto quiz „Zgadnij Youtubera”, w którym po zobaczeniu urywków fotografii znanych (lub tych mniej) twórców wideo, musimy podać ich imię i nazwisko, ksywkę lub jakąkolwiek inną nazwę, którą posługują się w sieci. Fotografie zostają podzielona na małe kwadraty, które kolejno odkrywają coraz większy fragment wizerunku internetowego „celebryty”. Im szybciej uda nam się zidentyfikować postać i prawidłowo ją nazwać, tym lepiej, bo więcej punktów otrzymamy. A poza tym wyjdziemy na większych kozaków przed znajomymi, którzy podzielają pasję YouTube’m. Jeśli jednak przypadkiem trafi nam się ktoś, kogo nie rozpoznamy, zawsze możemy użyć podpowiedzi dostępnych za punkty. Czyli wszystko jak w zwykły, typowym quizie!

Aplikacje quizowe - Zgadnij Youtubera
A czy Wy odgadniecie twarz swojego ulubionego twórcy internetowego?!
Źródło: play.google.com

I choć mój opis gry może zawierać znikome ilości ironii oraz cichego wyśmiewania pomysłu, to jednak nie zgadzać się z tym może ponad sto tysięcy osób, które pobrały „Zgadnij Youtubera” na swoje urządzenia. A tym bardziej prawie dwa tysiące tych, którzy ocenili tytuł na średnio cztery gwiazdki z pięciu. Jak widać, target został odpowiednio dobrany i wykorzystany, choć może nie być to powód do podziwu. Ostatnimi czasy serwis YouTube cieszy się prężną ekspansją i nie kończy się wyłącznie w obrębie swojego adresu internetowego, ale wychodzi daleko poza niego. Plotkowanie ze znajomymi o nowych filmach letsplayerów, miesięczniki z artykułami o życiu twórców wideo, a nawet quizy. Ciekaw jestem, jak to wszystko dalej się rozwinie.

Autor

Sebastian Biesek

Cześć, jestem Sebastian! W najbliższe lato skończę 24 lata i jestem studentem dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Jako, że wypada robić coś w dobrym kierunku - prowadzę bloga Tekstualnie. Tak kameralnie, na spokojnie, o popkulturze - po swojemu :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s