Nagłówek - Świąteczna muzyka

Sia i paru innych wykonawców, którzy wprowadzają atmosferę świąt

Ja przepraszam bardzo, ale czy to nie za wcześnie na przedświąteczną gorączkę? Ależ skąd! Dobrnęliśmy już do drugiej połowy listopada, a do świąt Bożego Narodzenia pozostał nam zaledwie miesiąc. Można oczywiście się sprzeczać, czy to już na tyle odpowiedni moment, aby oglądać gwiazdkowe filmy, słuchać nastrojowej muzyki i powoli dekorować mniej lub bardziej publiczne miejsca, jednak współcześnie owe święta nie są zaledwie trzema dniami pod koniec grudnia, a wręcz kilkoma tygodniami nakręcania wyjątkowej atmosfery. Czy tego chcemy, czy też nie.

Świąteczne albumy

Impulsem, aby już teraz podjąć tematykę około świąteczną, było wydanie specjalnego albumu muzycznego przez popularną australijską piosenkarkę Sia. Zaledwie kilka dni temu premierę miał jej nowy krążek, który zdecydowanie nie jest jak wszystkie inne mu podobne. Tym razem wokalistka postanowiła dołączyć do ekskluzywnego grona artystów, którzy zapisali się w historii bożonarodzeniowych kompozycji muzycznych. Wiele z nich zostało okraszonych mianem kultowych i co roku rozbrzmiewają w radiach, na ulicach lub naszych domowych głośnikach. Inne popularne są mniej, ale wciąż tworzą zaskakująco bogatą ofertę świątecznych melodii.

Skąd określenie „zaskakująco”? Osobiście nie miałem świadomości, że powstało już tak wiele albumów o motywie bożonarodzeniowym i to całkiem nie byle jakich artystów. Niektóre z nich sięgają czasów sprzed kilku dekad, zaś pozostałe są współczesnymi próbami wbicia się w ów gatunek muzyczny. Przekonałem się o tym, gdy po prostu wygooglowałem frazę „Christmas albums”, aby przygotować ten właśnie tekst. Chciałem zaczerpnąć większej ilości informacji na temat typowo świątecznych płyt, aby wyodrębnić parę tych, które stanowią dla mnie najważniejsze pozycje spośród wszystkich. Zaskoczyło mnie to, jak wiele wyników ujrzałem. I choć wybranie najbardziej kultowych nie stanowiło problemu, bo od lat towarzyszą mi każdego grudnia, to niespodziewanie stałem się bardziej świadomy skali zjawiska powstawania gwiazdkowych albumów. Kolejny dowód na istotność researchu!

Świąteczne albumy - Piosenki

Tak więc poniższych parę tytułów to zaledwie kropla w morzu świątecznych propozycji od wokalistów z całego świata. Obecnych, jak i tych, którzy odeszli, ale przyczynili się do wyjątkowego dorobku muzycznego. Nie ukrywam, że prawdopodobnie nie znajdziecie tutaj żadnej zaskakującej lub odmieniającej życie pozycji, bowiem bądźmy szczerzy – świątecznych piosenek słuchamy co roku, więc trudno byłoby czegoś nie znać. Mimo to, może warto dowiedzieć się nieco więcej o paru kultowych wydaniach?


„Merry Christmas” – Mariah Carey

Posłuchaj!

Tak jak przed chwilą napisałem – bez większych zaskoczeń. Teledysk, w którym młoda wówczas (bo zaledwie 24-letnia) amerykańska piosenkarka szaleje w białym puchu wraz ze świętym Mikołajem, jest prawdopodobnie znany Wam wszystkim. Piosenka, która wówczas przygrywa – tym bardziej. Przebój „All I Want for Christmas Is You” to zaledwie jedna z wielu pozycji specjalnego albumu od Mariah Carey, który wydany został wraz z początkiem listopada w 1994 roku. Płyta tworzy swoiste zestawienie kultowych kolęd bożonarodzeniowych odśpiewanych przez wokalistkę, a także jej własne autorskie utwory, z których ów album jest najbardziej znany.

Świąteczne albumy - Mariah Carey
Źródło: youtube.com/watch?v=qI26fs3Lfgc

Wspomniane „All I Want for Christmas Is You”, „Santa Claus Is Comin’ to Town” i kilka innych dzieł Carey przeplata się z takimi piosenkami, jak dobrze wszystkim znana „Silent Night” czy „Joy to the World”. Projekt, który powstawał przez około rok pomiędzy pracami nad dwoma innymi sukcesywnymi albumami artystki – „Music Box” oraz „Daydream”, prawdopodobnie odniósł o wiele lepszy rezultat niż można byłoby wówczas przypuszczać. Im bliżej było do świąt w 1994 roku, tym sprzedaż płyty coraz bardziej wzrastała, aż w końcu tuż przed Wigilią osiągnęła pułap połowy miliona sprzedanych egzemplarzy oraz trzeciej pozycji na liście U.S. Billboard 200.

Fakt, iż „Merry Christmas” jest typowo świątecznym albumem, co jest rzeczą wręcz oczywistą, sprawił, że największą popularnością cieszył się tylko w ostatnich dwóch miesiącach roku. Co z drugiej strony jest plusem, jako że dotyczy to każdego roku od czasu wydania krążka. Słuchacze bardzo chętnie powracają do niego nawet współcześnie, dzięki czemu szacuje się, że do tej chwili na całym świecie sprzedano aż 16 milionów egzemplarzy, a w samych Stanach Zjednoczonych album został utytułowany pięciokrotną platyną. Nie sądzę, aby nawet teraz kogokolwiek to dziwiło. Szlagierowy utwór „All I Want for Christmas Is You” każdego roku jest pierwszą piosenką, którą ludzie na całym świecie włączają, aby rozpocząć świąteczne odliczanie.


„Elvis’ Christmas Album” – Elvis Presley

Posłuchaj!

A może by tak sięgnąć po jeszcze starsze szlagiery i wsłuchać się w tym roku w głos niepowtarzalnego króla rock’n’rolla? Trudno byłoby mi uwierzyć, że znajdą się osoby, które nie słyszały jeszcze „Santa Claus Is Back in Town” lub „White Christmas” w wykonaniu Elvisa. Chcąc nie chcąc, jego wersje tych i wielu innych bożonarodzeniowych kawałków cieszą się nieprzerwaną popularnością już od kilkudziesięciu lat i jestem pewien, że podczas tegorocznej przedświątecznej gorączki nieraz zostaną puszczone w polskich i światowych rozgłośniach radiowych.

Świąteczne albumy - Elvis Presley
Źródło: elvis-news.com

Powód? Są niezwykle klimatyczne i ponadczasowe. O tym, jak większość kolęd i bożonarodzeniowych utworów wciąż jest aktualnych, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Świadczy o tym między innymi fakt, że spory ich odsetek doskonale pamięta wczesne lata zeszłego stulecia. O ile nie dalej! Mimo to nadal słuchamy ich po dziś dzień, a artyści chętnie próbują swoich sił w wykonywaniu ich na nowo. „Elvis’ Christmas Album” był pierwszą z dwóch świątecznych propozycji Presleya. Ta wydana została w październiku 1957 roku, a kolejna czternaście lat później. Niemniej jednak to debiutancka płyta o tematyce bożonarodzeniowej trwalej zapisała się w sercach słuchaczy.

Została ona wówczas podzielona na dwie części. Pierwsza z nich zawierała sześć utworów świeckich, w które mógł się wsłuchiwać każdy niezależnie od wyznania lub stosunku względem chrześcijańskiego Bożego Narodzenia. Zaś na odwrocie przygotowano zestaw kolęd skierowanych głównie do wiernych katolików. Tak oto oprócz wspomnianych dwóch piosenek, usłyszeć można również elvisowe wykonania „Silent Night” lub „O Little Town of Bethlehem”. Jako, że album wydany został równe 60 lat temu, nie omieszkano się wydawać coraz to nowszych jego wersji na przestrzeni lat. Szczególnie w okresach Bożego Narodzenia.


„Kylie Christmas” – Kylie Minogue

Posłuchaj!

Skaczemy mocno w czasie, bo teraz przenosimy się do bardziej współczesności, w której to tworzy między innymi Kylie Minogue. Australijska piosenkarka również uległa modzie na tworzenie specjalnych, świątecznych albumów ku uciesze tłumów miłujących ten wyjątkowy czas w roku. Jej projekt jest zdecydowanie młodszy od tego, którym uraczył nas w latach pięćdziesiątych Elvis Presley, jako że krążek „Kylie Christmas” został wydany zaledwie dwa lata temu – w pierwszej połowie listopada 2015 roku. Jak można się domyślać (i być może wiedzieć dzięki usłyszeniu choć kilku pozycji z tracklisty), wokalistka zdecydowała się głównie na covery znanych i lubianych świątecznych utworów, choć również nie zabrakło jej autorskiego wkładu w całość przedsięwzięcia.

Świąteczne albumy - Kylie Minogue
Źródło: officialcharts.com

Album otwiera nowa wersja „It’s the Most Wonderful Time of the Year”, po którym następuje odtworzenie jeszcze bardziej kultowego „Santa Claus is Coming to Town” z wykorzystaniem oryginalnych nagrań Franka Sinatry. Nieco więcej swojej artystycznej wizji Minogue przelała w „White Christmas” oraz „Christmas Isn’t Christmas ‚Til You Get Here”, gdzie jest współodpowiedzialna za teksty ów piosenek. Łącznie pozycji na dwuletniej płycie piosenkarki jest aż trzynaście, co po zsumowaniu daje aż czterdzieści minut niezwykłej świątecznej atmosfery w sam raz na każdy dzień grudnia.

Warto zaznaczyć, że na płycie gościnnie usłyszymy również między innymi Jamesa Cordena znanego z prowadzenia wyjątkowo popularnego amerykańskiego programu „The Late Late Show”. Razem z Kylie odśpiewali „Only You”. Takie i inne niespodzianki zawarte w albumie nie przełożyły się niestety na przychylne oceny ze strony krytyków, którzy w czasie premiery powystawiali w swoich recenzjach średnio trzy gwiazdki na pięć możliwych. Na listach przebojów również trudno doszukiwać się dużych sukcesów (poza rodzinną Australią), ale nie da się ukryć faktu, że „Kylie Christmas” jest nieodłączną częścią świątecznych propozycji muzycznych.


„Christmas” – Michael Buble

Posłuchaj!

Największa legenda wśród wszelkich legend bożonarodzeniowych albumów. To nazwisko zna każdy, kto choć raz zainteresował się świątecznymi utworami na przynajmniej jeden grudniowy wieczór. A że mało jest osób, które tak rzadko słuchają tego gatunku muzyki w ostatnich tygodniach roku (niezależnie czy tego się chce, czy nie, bo grane są na każdym kroku), to jestem w stanie stwierdzić, że każdemu z nas zapali się choć niewielka żarówka w głowie, gdy wspomni się o Michaelu Buble’u. Zdecydowanie zasługa w tym jego znakomitego albumu, który stworzył zaledwie sześć lat temu i szturmem wbił się do najbardziej ścisłej elity odtwarzanych maniakalnie świątecznych utworów.

Świąteczne albumy - Michael Buble
Źródło: eliteticket.co.uk

Chcecie dowodów zamiast pustych słów z mojej strony? Za fenomenalnymi wynikami przemawiają liczne osiągnięcia całego albumu, który doczekał się pozycji lidera na popularnej liście Billboard 200 jako najlepiej sprzedająca się płyta w bożonarodzeniowym okresie, a także zdobycie tytułu Juno Award za najlepszy album roku. Zaznaczyć należy fakt, że był to pierwszy przypadek, gdy statuetkę tę zgarnął projekt wyłącznie oscylujący wokół tematyki świątecznej!

Wrażenie może robić też tracklista, która posiada aż szesnaście pozycji w większości będących zapożyczeniami oryginalnych i kultowych numerów. „Jingle Bells”, „All I Want for Christmas Is You” (tak, to od Mariah Carey!), czy też „Have Yourself a Merry Little Christmas” to tylko trzy spośród tych wszystkich, które postanowił nagrać Buble we własnym, indywidualnym wykonaniu. A spodobało się ono słuchaczom na tyle, że już po roku od premiery zdecydowano się na dorzucenie czterech dodatkowych piosenek w specjalnej reedycji. Na projekt przychylnie spojrzeli również krytycy rzadko wystawiając w swoich recenzjach gorsze oceny niż cztery punkty na pięć możliwych.  A fanom ze Stanów Zjednoczonych wystarczył zaledwie rok, aby wykupić „Christmas” w nakładzie sięgającym prawie dwóch i pół miliona egzemplarzy.


„Everyday Is Christmas” – Sia

Posłuchaj!

To skromne świąteczne zestawienie albumów muzycznych wypada zakończyć najświeższą z możliwych propozycji, którą już teraz bez problemu możecie wysłuchać na swoich komputerach (wykorzystując na przykład Spotify lub YouTube). Najwidoczniej nie ma roku, w którym nie powstałby choć jeden bardzo mocno nagłaśniany projekt o charakterze bożonarodzeniowym. Tym razem całą naszą uwagę skupiła na sobie Australijka Sia, która od dobrych kilku lat bryluje w świecie muzyki popularnej. Tym razem, ku zaskoczeniu milionów, zdecydowała się sprawdzić swoje siły w bardzo wąskim i charakterystycznym gatunku. Od kilku dni, a dokładnie minionego piątku (17 listopada) możemy wysłuchiwać, jak sobie poradziła z tym wyzwaniem.

Świąteczne albumy - Sia
Źródło: billboard.com

„Everyday Is Christmas” to album, który składa się z dziesięciu autorskich utworów napisanych i skomponowanych we współpracy z amerykańskim producentem Gregiem Kurstinem. Zdecydowanie najpopularniejszymi piosenkami w chwili obecnej są dwa single, które w celach promocyjnych zostały zaprezentowane światu na kilka dni przed oficjalną premierą płyty. Najpierw ukazało się „Santa’s Coming for Us” na dzień przed Halloween. Nieco później, bo 9 listopada, wypuszczono kawałek „Snowman”, który jeszcze bardziej podsycił oczekiwanie fanów wokalistki oraz miłośników atmosfery świąt. Po ośmiu dniach od wydania drugiego singla, cały projekt został zamieszczony w internecie, a do sklepów branżowych na całym świecie trafiły namacalne wersje „Everyday Is Christmas”.

Jak oficjalnie ujawnili odpowiedzialni za album, nagrywanie wokalu odbywało się przez dwa tygodnie maja, co prawdopodobnie musi być nie lada wyzwaniem, aby odpowiednio oddać ducha świąt. Niemniej jednak zarówno Sia, jak i Kurstin przyznali, że nad płytą pracowało im się znakomicie, czego efekty można dostrzec (a raczej usłyszeć) podczas odtwarzania całej tracklisty. Zaś co na to krytycy? Różnie, jednak większość podziela entuzjazm tłumów i wypowiada się co najmniej pozytywnie. Jedynie brytyjski dziennik „The Guardian” surowo wystawił dwie gwiazdki na pięć, ale podobno oni już słyną z nieprzychylnych ocen.

Ja szczerze polecam. Może nie znajdziemy tam znanych i lubianych rytmów, jak w wielu coverach wcześniej przytoczonych artystów, ale Sia zdecydowanie chciała dać coś od siebie i udało jej się. A klimat świąt czuć na tyle, że szybko podłapuje się odpowiedni nastrój 😉

Autor

Sebastian Biesek

Cześć, jestem Sebastian! W najbliższe lato skończę 24 lata i jestem studentem dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Jako, że wypada robić coś w dobrym kierunku - prowadzę bloga Tekstualnie. Tak kameralnie, na spokojnie, o popkulturze - po swojemu :)

Jeden komentarz na temat “Sia i paru innych wykonawców, którzy wprowadzają atmosferę świąt”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s